Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 412
- Foreigners: 76 Players 18.4%
- ø-Market value: €150k
- ø-Age: 24.5
- Most valuable player: Egor Pogostnov €1.50m
Matchday 11 2024
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(15.) FK Min | 0:0 | ShakhS (16.) | ||
Thu
May 30, 2024
- 6:00 PM
|
||||
310 · Viktor Shimusik |
(11.) Smorgo | 3:3 | Slavia (5.) | ||
Fri
May 31, 2024
- 4:30 PM
|
||||
1.569 · Evgeniy Yasenovich | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 39' | |||
52' | 1:1 | |||
54' | 2:1 | |||
2:2 | 78' | |||
83' | 3:2 | |||
3:3 | 86' | |||
(10.) BATE | 6:0 | Slutsk (12.) | ||
Fri
May 31, 2024
- 6:30 PM
|
||||
1.883 · Aleksey Shipitsa | ||||
Course of play | ||||
3' | 1:0 | |||
45+1' | 2:0 | |||
50' | 3:0 | |||
51' | 4:0 | |||
54' | 5:0 | |||
90+1' | 6:0 | |||
(13.) Naftan | 2:1 | Isloch (9.) | ||
Sat
Jun 1, 2024
- 3:00 PM
|
||||
1.700 · Sergey Gorayutin | ||||
Course of play | ||||
45' | 1:0 | |||
1:1 | 52' | |||
70' | 2:1 | |||
(8.) Dzerzh | 1:2 | DMinsk (3.) | ||
Sat
Jun 1, 2024
- 5:00 PM
|
||||
375 · Aleksey Kulbakov | ||||
Course of play | ||||
34' | 1:0 | |||
1:1 | 39' | |||
1:2 | 78' | |||
(2.) Neman | 2:0 | Brest (4.) | ||
Sat
Jun 1, 2024
- 7:00 PM
|
||||
5.140 · Amin Kurgkheli | ||||
Course of play | ||||
11' | 1:0 | |||
38' | 2:0 | |||
(1.) Zhodin | 4:2 | Dnepr (14.) | ||
Sun
Jun 2, 2024
- 3:00 PM
|
||||
1.474 · Igor Shumilov | ||||
Course of play | ||||
14' | 1:0 | |||
1:1 | 39' | |||
57' | 2:1 | |||
68' | 3:1 | |||
3:2 | 88' | |||
89' | 4:2 | |||
(7.) Gomel | 0:0 | Viteb (6.) | ||
Sun
Jun 2, 2024
- 6:00 PM
|
||||
4.250 · Vitaliy Poltarzhitskiy |
Table Vysheyshaya Liga 2024
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Torpedo Zhodino | 11 | 10 | 26 | |
2 | Neman Grodno | 11 | 5 | 24 | |
3 | Dinamo Minsk | 11 | 11 | 23 | |
4 | Dynamo Brest | 11 | 12 | 19 | |
5 | Slavia | 11 | 6 | 18 | |
6 | Vitebsk | 11 | 4 | 18 | |
7 | Gomel | 11 | 5 | 17 | |
8 | BATE Borisov | 11 | 3 | 15 | |
9 | Dzerzhinsk | 11 | -1 | 14 | |
10 | Isloch | 11 | 2 | 13 | |
11 | FK Smorgon | 11 | -8 | 12 | |
12 | Naftan | 11 | -4 | 11 | |
13 | FK Slutsk | 11 | -12 | 10 | |
14 | Dnepr Mogilev | 11 | -9 | 7 | |
15 | FK Minsk | 11 | -12 | 4 | |
16 | Soligorsk | 11 | -12 | -14 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...